Tag: doctor who

Finalists for the 2021 Hugo Awards Have Been Announced

The finalists for the Hugo Award, an annual literary award for the best science fiction or fantasy works and achievements and considered the premier award in science fiction, have been announced!

What's Being Done To Fix the Hugo Awards
Image via Book Riot

The awards are given at the World Science Fiction Convention and chosen by its members. There are many categories covered in the Hugo Awards in which authors, editors, artists, and even fandom are recognized. Some of the categories include best novel, best novella, best short story, best related work, best editor (for short and long form), and best professional artist.

Below is full list of nominees for the 2021 Hugo Awards:

Best Novel

Awarded for a science fiction or fantasy story of forty thousand (40,000) words or more.

Best Novella

Awarded for a science fiction or fantasy story of between seventeen thousand five hundred (17,500) and forty thousand (40,000) words.

  • Come Tumbling Down, Seanan McGuire (Tordotcom)
  • The Empress of Salt and Fortune, Nghi Vo (Tordotcom)
  • Finna, Nino Cipri (Tordotcom)
  • Ring Shout, P. Djèlí Clark (Tordotcom)
  • Riot Baby, Tochi Onyebuchi (Tordotcom)
  • Upright Women Wanted, Sarah Gailey (Tordotcom)

Best Novelette

Awarded for a science fiction or fantasy story of between seven thousand five hundred (7,500) and seventeen thousand five hundred (17,500) words.

  • “Burn, or the Episodic Life of Sam Wells as a Super”, A.T. Greenblatt (Uncanny Magazine, May/June 2020)
  • “Helicopter Story”, Isabel Fall (Clarkesworld, January 2020)
  • “The Inaccessibility of Heaven”, Aliette de Bodard (Uncanny Magazine, July/August 2020)
  • “Monster”, Naomi Kritzer (Clarkesworld, January 2020)
  • “The Pill”, Meg Elison (from Big Girl, (PM Press))
  • “Two Truths and a Lie”, Sarah Pinsker (Tor.com)

Best Short Story

Awarded for science fiction or fantasy story of less than seven thousand five hundred (7,500) words.

  • “Badass Moms in the Zombie Apocalypse”, Rae Carson (Uncanny Magazine, January/February 2020)
  • “A Guide for Working Breeds”, Vina Jie-Min Prasad (Made to Order: Robots and Revolution, ed. Jonathan Strahan (Solaris))
  • “Little Free Library”, Naomi Kritzer (Tor.com)
  • “The Mermaid Astronaut”, Yoon Ha Lee (Beneath Ceaseless Skies, February 2020)
  • “Metal Like Blood in the Dark”, T. Kingfisher (Uncanny Magazine, September/October 2020)
  • “Open House on Haunted Hill”, John Wiswell (Diabolical Plots – 2020, ed. David Steffen)

Best Series

Awarded for multi-installment works appearing in an least three installments with a total of at lest 240,000 words.

  • The Daevabad Trilogy, S.A. Chakraborty (Harper Voyager)
  • The Interdependency, John Scalzi (Tor Books)
  • The Lady Astronaut Universe, Mary Robinette Kowal (Tor Books/Audible/Magazine of Fantasy and Science Fiction)
  • The Murderbot Diaries, Martha Wells (Tor.com)
  • October Daye, Seanan McGuire (DAW)
  • The Poppy War, R.F. Kuang (Harper Voyager)

Best Related Work

Awarded to a work related to the field of science fiction, fantasy, or fandom, including but not limited to collections of art, works of literary criticism, books about the making of a film or TV series, biographies and so on.

  • Beowulf: A New Translation, Maria Dahvana Headley (FSG)
  • CoNZealand Fringe, Claire Rousseau, C, Cassie Hart, Adri Joy, Marguerite Kenner, Cheryl Morgan, Alasdair Stuart.
  • FIYAHCON, L.D. Lewis–Director, Brent Lambert–Senior Programming Coordinator, Iori Kusano–FIYAHCON Fringe Co-Director, Vida Cruz–FIYAHCON Fringe Co-Director, and the Incredible FIYAHCON team
  • “George R.R. Martin Can Fuck Off Into the Sun, Or: The 2020 Hugo Awards Ceremony (Rageblog Edition)”, Natalie Luhrs (Pretty Terrible, August 2020)
  • A Handful of Earth, A Handful of Sky: The World of Octavia E. Butler, Lynell George (Angel City Press)
  • The Last Bronycon: a fandom autopsy, Jenny Nicholson (YouTube)

Best Graphic Story or Comic

A science fiction or fantasy story told in graphic form, such as a comic book, graphic novel, or webcomic.

  • DIE, Volume 2: Split the Party, written by Kieron Gillen and Stephanie Hans, letters by Clayton Cowles (Image Comics)
  • Ghost-Spider vol. 1: Dog Days Are Over, Author: Seanan McGuire,  Artist: Takeshi Miyazawa and Rosi Kämpe (Marvel)
  • Invisible Kingdom, vol 2: Edge of Everything, Author: G. Willow Wilson, Artist: Christian Ward (Dark Horse Comics)
  • Monstress, vol. 5: Warchild, Author: Marjorie Liu, Artist: Sana Takeda (Image Comics)
  • Once & Future vol. 1: The King Is Undead, written by Kieron Gillen, iIllustrated by Dan Mora, colored by Tamra Bonvillain, lettered by Ed Dukeshire (BOOM! Studios)
  • Parable of the Sower: A Graphic Novel Adaptation, written by Octavia Butler, adapted by Damian Duffy, illustrated by John Jennings (Harry N. Abrams)

Best Dramatic Presentation, Long Form

Award can be given a dramatized production in any medium, including film, television, radio, live theater, computer games or music (more than 90 minutes long).

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn), written by Christina Hodson, directed by Cathy Yan (Warner Bros.)
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga, written by Will Ferrell, Andrew Steele, directed by David Dobkin (European Broadcasting Union/Netflix)
  • The Old Guard, written by Greg Rucka, directed by Gina Prince-Bythewood (Netflix / Skydance Media)
  • Palm Springs, written by Andy Siara, directed by Max Barbakow (Limelight / Sun Entertainment Culture / The Lonely Island / Culmination Productions / Neon / Hulu / Amazon Prime)
  • Soul, screenplay by Pete Docter, Mike Jones and Kemp Powers, directed by Pete Docter, co-directed by Kemp Powers, produced by Dana Murray (Pixar Animation Studios/ Walt Disney Pictures)
  • Tenet, written and directed by Christopher Nolan (Warner Bros./Syncopy)

Best Dramatic Presentation, Short Form

Award can be given a dramatized production in any medium, including film, television, radio, live theater, computer games or music (less than 90 minutes long).

  • Doctor Who: Fugitive of the Judoon, written by Vinay Patel and Chris Chibnall, directed by Nida Manzoor (BBC)
  • The Expanse: Gaugamela, written by Dan Nowak, directed by Nick Gomez (Alcon Entertainment / Alcon Television Group / Amazon Studios / Hivemind / Just So)
  • She-Ra and the Princesses of Power: Heart (parts 1 and 2), written by Josie Campbell and Noelle Stevenson, directed by Jen Bennett and Kiki Manrique (DreamWorks Animation Television / Netflix)
  • The Mandalorian: Chapter 13: The Jedi, written and directed by Dave Filoni (Golem Creations / Lucasfilm / Disney+)
  • The Mandalorian: Chapter 16: The Rescue, written by Jon Favreau, directed by Peyton Reed (Golem Creations / Lucasfilm / Disney+)
  • The Good Place: Whenever You’re Ready, written and directed by Michael Schur (Fremulon / 3 Arts Entertainment / Universal Television, a division of Universal Studio Group)

Best Editor, Short Form

An award is given to a person who edited at least 4 anthologies, collections or magazine issues devoted to science fiction and/or fantasy in the year of eligibility that are not anthologies or collections.

  • Neil Clarke
  • Ellen Datlow
  • C.C. Finlay
  • Mur Lafferty and S.B. Divya
  • Jonathan Strahan
  • Sheila Williams

Best Editor, Long Form

An award given to a person who edited at least 4 novel-length books devoted to science fiction and/or fantasy in the year of eligibility that are not anthologies or collections.

  • Nivia Evans
  • Sheila E. Gilbert
  • Sarah Guan
  • Brit Hvide
  • Diana M. Pho
  • Navah Wolfe

Best Professional Artist

An award given to artists and illustrators.

  • Tommy Arnold
  • Rovina Cai
  • Galen Dara
  • Maurizio Manzieri
  • John Picacio
  • Alyssa Winans

Best Semiprozine

An award given to serial publications. 

  • Beneath Ceaseless Skies, edotor Scott H. Andrews
  • Escape Pod, editors Mur Lafferty and S.B. Divya, assistant editor Benjamin C. Kinney, hosts Tina Connolly and Alasdair Stuart, audio producers Summer Brooks and Adam Pracht and the entire Escape Pod team.
  • FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction, publisher Troy L. Wiggins, executive editor DaVaun Sanders, managing editor Eboni Dunbar, poetry editor Brandon O’Brien, reviews and social media Brent Lambert,  art director L. D. Lewis, and the FIYAH Team.
  • PodCastle, editors, C.L. Clark and Jen R. Albert, assistant editor and host, Setsu Uzumé, producer Peter Adrian Behravesh, and the entire PodCastle team.
  • Uncanny Magazine, editors in chief: Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas, managing editor: Chimedum Ohaegbu, non-fiction editor:  Elsa Sjunneson, podcast producers: Erika Ensign and Steven Schapansky
  • Strange Horizons, Vanessa Aguirre, Joseph Aitken, Rachel Ayers, M H Ayinde, Tierney Bailey, Scott Beggs, Drew Matthew Beyer, Gautam Bhatia, S. K. Campbell, Zhui Ning Chang, Tania Chen, Joyce Chng, Liz Christman, Linda H. Codega, Kristian Wilson Colyard, Yelena Crane, Bruhad Dave, Sarah Davidson, Tahlia Day, Arinn Dembo, Nathaniel Eakman, Belen Edwards, George Tom Elavathingal, Rebecca Evans, Ciro Faienza, Courtney Floyd, Lila Garrott, Colette Grecco, Guananí Gómez-Van Cortright, Julia Gunnison, Dan Hartland, Sydney Hilton, Angela Hinck, Stephen Ira, Amanda Jean, Ai Jiang, Sean Joyce-Farley, Erika Kanda, Anna Krepinsky, Kat Kourbeti, Clayton Kroh, Maureen Kincaid Speller, Catherine Krahe, Natasha Leullier, A.Z. Louise, Dante Luiz, Gui Machiavelli, Cameron Mack, Samantha Manaktola, Marisa Manuel, Jean McConnell, Heather McDougal, Maria Morabe, Amelia Moriarty, Emory Noakes, Sarah Noakes, Aidan Oatway, AJ Odasso, Joel Oliver-Cormier, Kristina Palmer, Karintha Parker, Anjali Patel, Vanessa Rose Phin, Nicasio Reed, Belicia Rhea, Endria Richardson, Natalie Ritter, Abbey Schlanz, Clark Seanor, Elijah Rain Smith, Alyn Spector, Hebe Stanton, Melody Steiner, Romie Stott, Yejin Suh, Kwan-Ann Tan, Luke Tolvaj, Ben Tyrrell, Renee Van Siclen, Kathryn Weaver, Liza Wemakor, Aigner Loren Wilson, E.M. Wright, Vicki Xu, Fred G. Yost, staff members who prefer not to be named, and guest editor Libia Brenda with guest first reader Raquel González-Franco Alva for the Mexicanx special issue

Best Fancast

Awarded for any non-professional audio- or video-casting with at least four (4) episodes that had at least one (1) episode released in the previous calendar year.

  • Be The Serpent, presented by Alexandra Rowland, Freya Marske and Jennifer Mace
  • Claire Rousseau’s YouTube channel, produced by Claire Rousseau
  • The Coode Street Podcast, presented by Jonathan Strahan and Gary K. Wolfe, Jonathan Strahan, producer
  • Kalanadi, produced and presented by Rachel
  • The Skiffy and Fanty show, produced by Shaun Duke and Jen Zink,  presented by Shaun Duke, Jen Zink, Alex Acks, Paul Weimer, and David Annandale.
  • Worldbuilding for Masochists, presented by Rowenna Miller, Marshall Ryan Maresca and Cass Morris

Best Fanzine

Award is for anything that is neither professional nor semi-professional and that does not qualify as a Fancast. 

  • The Full Lid, written by Alasdair Stuart, edited by Marguerite Kenner
  • Journey Planet, edited by Michael Carroll, John Coxon, Sara Felix, Ann Gry, Sarah Gulde, Alissa McKersie, Errick Nunnally, Pádraig Ó Méalóid, Chuck Serface, Steven H. Silver, Paul Trimble, Erin Underwood, James Bacon, and Chris Garcia.
  • Lady Business, editors. Ira, Jodie, KJ, Renay, and Susan.
  • nerds of a feather, flock together, ed. Adri Joy, Joe Sherry, The G, and Vance Kotrla
  • Quick Sip Reviews, editor, Charles Payseur
  • Unofficial Hugo Book Club Blog, ed. Amanda Wakaruk and Olav Rokne

Best Fan Writer

An award for work published in fanzines, semiprozines, and even on mailing lists, blogs, BBSs, and similar electronic fora. 

  • Cora Buhlert
  • Charles Payseur
  • Jason Sanford
  • Elsa Sjunneson
  • Alasdair Stuart
  • Paul Weimer

Best Fan Artist

An award for non professionally-published works of art. 

  • Iain J. Clark
  • Cyan Daly
  • Sara Felix
  • Grace P. Fong
  • Maya Hahto
  • Laya Rose

Best Video Game

  • Animal Crossing: New Horizons (Publisher and Developer: Nintendo)
  • Blaseball (Publisher and Developer: The Game Band)
  • Final Fantasy VII Remake (Publisher Square Enix)
  • Hades (Publisher and Developer: Supergiant Games)
  • The Last of Us: Part II (Publisher: Sony Interactive Entertainment / Developer: Naughty Dog)
  • Spiritfarer (Publisher and Developer: Thunder Lotus)

Lodestar Award for Best Young Adult Book

(Not a Hugo Award) for a book published for young adult readers in the field of science fiction and fantasy.

  • Cemetery Boys, Aiden Thomas (Swoon Reads)
  • A Deadly Education, Naomi Novik (Del Rey)
  • Elatsoe, Darcie Little Badger (Levine Querido)
  • Legendborn, Tracy Deonn (Margaret K. McElderry/ Simon & Schuster Children’s Publishing)
  • Raybearer, Jordan Ifueko (Amulet / Hot Key)
  • A Wizard’s Guide to Defensive Baking, T. Kingfisher (Argyll Productions)

Astounding Award for Best New Writer

(Not a Hugo Award) for authors whose first Science Fiction & Fantasy Writers of America (SFWA)-eligible publication occurred within the two years prior to the award year.

  • Lindsay Ellis
  • Simon Jimenez
  • Micaiah Johnson
  • A.K. Larkwood
  • Jenn Lyons
  • Emily Tesh

Congratulations to all of the nominees!

How many of these works have you read or seen?

 

featured image via PCGamesn

WandaVision: The Vision of a Final Release Seems Clear

After being pushed back many times due to the pandemic comes news of a final release date. Fans will finally see the superhero power couple in the new Disney+ series coming in January.

Read more